بسم الله الرزّاق

سلام.

شاید با خودت بگی یعنی چی مثلا؟!

ولی بذار بگم که اگه این حرفا رو دارم میزنم، که گفتنش هم شاید کمی سخته برام، برای اینه که شاید بعد از من یکی این حرفارو خوند و قلبش آروم شد...

بذار از اینجا شروع کنم، از جایی که دلم غصه دار میشه وقتی میبینم نگران آینده اقتصادی زندگیتی. وقتی پیدا کردن یک شغل خوب، شده برات دغدغه. وقتی مجبوری منتظر بمونی و کار خاصی هم از دستت برنمیاد. نمیدونی بچسبی به درس و دانشگاه یا بیخیالشون بشی و بزنی به یک کاری. گهگاهی به فکر ازدواج میوفتی و بعد که دو دوتا چهارتا میکنی، بیخیال میشی. نمیدونی صبر کنی تا یکم از نظر اقتصادی رشد کنی یا به امید کمک های خانواده و وام و کارهای پاره وقت، بری خواستگاری. از طرفی نمیخوای زیربار منت هیچ کسی ،حتی پدرت، بری .از طرفی هم بهترین فرصت های تشکیل خانواده ات رو داری از دست میدی. خدا نکنه این وسط دلت پیش یکی گیر کنه که فکر میکنی بدبخت ترین آدم روی کره زمینی. نمیدونی بالاخره بری خواستگاری یا نری. هم اوضاع اقتصادیت اصلا پایدار نیست هم نگرانی که دیر بجنبی و طرف ازدواج کنه. 

ولی بدون که اشتباه ترین کاری که میتونی بکنی، همینه که بشینی به انتظار روزی که از لحاظ مالی و شغلی حرفی برای گفتن داشته باشی. نه که اون روز نمیرسه، چرا میرسه. به قول معروف دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره. اما  این منتظر بودنِ تو این وسط درست به نظر نمیاد.

 ببین من نمیگم آدمِ بیکار بلند شه بره خواستگاری! ولی اگه کسی کار داشته باشه، حتی با درآمد کم و بدون ثبات، نباید بهترین سال های زندگیش رو هدر بده. به قول یکی «من همه جرأتم رو جمع کردم و اومدم اینجا» باور کن که اگر تلاش کنی و توکلت به خدا باشه، همه چیز برات جور میشه.

مگه مامان باباهای ما چجوری ازدواج کردن؟ جز اینه که همه چیز رو در ساده ترین حالت ممکن خواستن؟ مامانامون بیشتر ساختن و صبر کردن، باباهامون هم بیشتر تلاش کردن و دویدن برای رفاه خانواده. قبول دارم که سخت بوده ولی تو هم قبول کن که شیرین هم بوده.

راستش من خودم هروقت دنبال بهونه برای رد کردن یک خواستگار باشم، به اینجور چیزها گیر میدم. تو هم بدون، دختری که دم از مشکلات اقتصادی در زندگی آینده اش با تو میزنه، دلش باهات نیست. حتما دلایل دیگه ای داره که نمیتونه مستقیم بهت بگه و مجبوره به این بهانه ها متوسل بشه. وگرنه پای همه چیز زندگی با تو می‌ایستاد. پای همه سختی ها و مشکلات و کمبودها. حاضر بود بمونه کنارت تا باهم شروع کنین، باهم بسازین آینده رو. باهم ذوق کنین و غصه بخورین. باهم تلاش کنین برای بهترشدن، برای رشد کردن، برای اینکه خسته نشین و جا نزنین.

خلاصه که عشق اگه عشق باشه و یار اگه یار باشه، میسازه با همه سختی ها و تلخی ها رو شیرین میکنه.